Przejdź do treści

Przedstawiciel handlowy w fotowoltaice – ile zarabia i jak pracuje?

Fotowoltaika to dziedzina, która z roku na rok umacnia swoją pozycję na rynku odnawialnych źródeł energii. Wraz z tym rozwojem w naturalny sposób rośnie też zapotrzebowanie na pracowników w tej branży. Jednym z takich zawodów jest praca przedstawiciela handlowego w fotowoltaice. Ile zarabia i co jest kluczowe w tym fachu? Wyjaśniamy!

Spis treści:

Branża OZE ma się naprawdę dobrze. Zgodnie z raportem „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022” moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2021 roku wyniosła 7,6 GW, natomiast przyrost nowych mocy wyniósł ponad 3,7 GW (tempo wzrostu rynku to ponad 105%). Oczywiście te tendencje w znaczący sposób oddziałują na rynek pracy – każdego dnia w ogłoszeniach można znaleźć wiele ofert zatrudnienia dla instalatorów czy przedstawicieli handlowych w tej branży. Przyjrzyjmy się czym się zajmuje przedstawiciel handlowy w fotowoltaice i na jakie zarobki może liczyć.

Przedstawiciel handlowy fotowoltaiki – na czym polega ten zawód?

Mówiąc najprościej, przedstawiciel handlowy w fotowoltaice zajmuje się pozyskiwaniem klientów (indywidualnych i biznesowych) oraz ich obsługą. To stanowisko w ogłoszeniach pracy może być określane jako specjalista ds. sprzedaży, doradca energetyczny, handlowiec czy przedstawiciel ds. fotowoltaiki lub ekspert od odnawialnych źródeł energii.

Czego w kandydatach poszukują pracodawcy? Doświadczenia w pracy handlowca, umiejętności związanych z technikami sprzedaży, wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii oraz odpowiednich kompetencji miękkich i charyzmy – połączenie tych wszystkich cech to wariant idealny. Taki pracownik będzie rozchwytywany i niezwykle cenny, bo doświadczenie i odpowiednie kompetencje przekładają się na wyniki sprzedażowe, a do tego taka osoba może szkolić innych.

Oczywiście niełatwo znaleźć takiego handlowca, dlatego jeśli kandydat ma już jakiekolwiek doświadczenie sprzedażowe w innych branżach, a do tego pożądane cechy personalne, to firmy raczej chętnie nawiązują współpracę, oferując odpowiednie szkolenia, które przygotują go do roli handlowca w fotowoltaice. W Neptun Energy szukamy zarówno doświadczonych osób jak i początkujących. Mających to „coś” – ambicję, determinację w osiąganiu celów i odwagę by mierzyć wysoko.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w fotowoltaice?

Zgodnie informacją na portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków przedstawicieli handlowych wynosi 5630 zł brutto. W praktyce rozpiętość jest duża – to od kilku do nawet kilkudziesięciu tys. zł. W przypadku fotowoltaiki znaczna część zarobków to prowizje od sprzedanych produktów.

Najczęściej spotykany model opiera się na podstawowej pensji i prowizji. Handlowcy są zatrudniani na umowę o pracę lub działają na zasadzie kontraktu B2B. Ile wynosi prowizja? Najczęściej do kilkuset złotych za kWp sprzedanej instalacji. Do tego często dochodzą narzędzia pracy, jakie oferują pracodawcy (laptop, telefon czy samochód służbowy), programy motywacyjne, pakiety medyczne i inne benefity.

W Neptun Energy nie ma górnej granicy zarobków. Najlepsi handlowcy już po pierwszych dniach pracy zarabiają 20 tys. złotych. Chcesz stać się częścią naszego zespołu? Aplikuj już teraz!

Fotowoltaika – przedstawiciel handlowy stale poszukiwany

Praca jako przedstawiciel handlowy fotowoltaiki ma sporo plusów i otwiera drogę do rozwoju zawodowego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to fach wymagający ciągłego ruchu i aktywności. Towarzyszy mu również stres czy presja, ale jaka praca jest ich pozbawiona? Przedstawiciel handlowy w fotowoltaice na koniec dnia wie jednak, że to się opłaca – stan jego konta to potwierdza.

Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na wybór tego zawodu?

  • Dobrym rozwiązaniem jest szukanie zatrudnienia przede wszystkim w firmach, które są doświadczone i mają renomę. Pamiętaj, że handlowiec to tylko jedno z ogniw całego łańcucha działalności danej firmy. Jeśli wybierzesz solidną markę, która jest terminowa, ma dobrych fachowców i pracuje na odpowiednich produktach, maksymalizujesz swoje szanse na finalizowanie transakcji.
  • Warto wybrać firmę, która daje wsparcie merytoryczne, system szkoleń, konkretną możliwość rozwoju, a nie zostawia handlowca samemu sobie, czekając wyłącznie na wyniki. W Neptun Energy przekazujemy naszym ludziom całe know-how. Nie tylko w wierzymy w naszych handlowców, ale dajemy im wsparcie i wiedzę, dzięki którym zyskują ponadprzeciętną skuteczność.
  • Zwróć uwagę na to, czy firma zapewnia odpowiednie materiały i narzędzia pracy.

Rosnący rynek fotowoltaiki oznacza rosnące zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma. Jako że systemy fotowoltaiczne dobrze się sprzedają, konkurencja jest spora, więc aby pozyskiwać nowych klientów, trzeba się czymś wyróżnić. Przebojowy, ambitny i gotowy się uczyć handlowiec może liczyć na stabilne zatrudnienie i spore zarobki. 

FAQ

Szybka aplikacja