Przejdź do treści

Praca w fotowoltaice – dlaczego warto ją podjąć?

Postępujący rozwój branży OZE skutkuje konkretnymi zmianami na rynku zatrudnienia. Stale poszukiwani są specjaliści związani z tą dziedziną – projektanci, elektrycy, instalatorzy, przedstawiciele handlowi czy marketingowcy. Czy warto szukać pracy w fotowoltaice? Jaki jest poziom zarobków? Jak są perspektywy na przyszłość, jeśli chodzi o pozyskiwania energii z promieni słonecznych? Rozwiewamy ewentualne wątpliwości.

Spis treści

Praca przy fotowoltaice – słoneczny rynek pracy

Fotowoltaika pozwala pozyskać energię z zasobu, którego nie da się wyczerpać. Z tego względu – w czasach, kiedy dążenie do neutralności klimatycznej i ekologia coraz bardziej zyskują na znaczeniu – jest branżą, która notuje sukcesywne wzrosty. Zgodnie z raportem „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022” łączne obroty na rynku fotowoltaiki w 2021 r. wyniosły ok. 16,7 mld zł. Według prognoz w 2022 roku wzrosną jeszcze bardziej i wyniosą ponad 20 mld zł. 

Ma to swoje odzwierciedlenie w ogłoszeniach z ofertami pracy. W ubiegłym roku aż 80% firm z tej branży deklarowało, że planuje poszerzanie kadry. Instytut Energii Odnawialnej już wówczas szacował liczbę dostępnych miejsc pracy w fotowoltaice na blisko 44 tys.

Poszukiwane są zwłaszcza osoby na stanowiska związane z projektowaniem i produkcją instalacji, a także doradcy, przedstawiciele handlowi i monterzy.

Mimo pojawiających się od czasu do czasu obaw dotyczących przyszłości fotowoltaiki, wszystko wskazuje na to, że pracownicy tej branży mogą spać spokojnie. Przyczyniają się do tego rosnąca świadomość ekologiczna w naszym kraju oraz dofinansowania. Te można otrzymać do instalacji m.in. za sprawą programów „Mój prąd”, „Czyste powietrze”, „Agroenergia” czy korzystając z ulgi termomodernizacyjnej. Wszystko to przekłada się na rosnącą liczbę osób zainteresowanych rozwiązaniami bazującymi na OZE. Aby zaspokoić potrzeby rynku potrzeba rąk do pracy. Przyjrzyjmy się zatem zawodom, które dominują w ogłoszeniach o pracę w fotowoltaice.

Fotowoltaika – praca jako handlowiec

Handlowiec w fotowoltaice (często nazywany również doradcą energetycznym, specjalistą ds. sprzedaży czy ekspertem od OZE) zajmuje się przede wszystkim pozyskiwaniem i obsługą klientów (biznesowych i indywidualnych). Pracodawcy szukają przede wszystkim kandydatów z doświadczeniem w sprzedaży, posiadających wiedzę nt. OZE i odpowiednie kompetencje miękkie. Naszym zdaniem doświadczenie i wiedzę można stosunkowo szybko zdobyć. Liczą się predyspozycje. Głównie motywacja do pracy, kreatywność i nastawienie na wyniki. Takie osoby z powodzeniem odnajdą się w szeregach Neptun Energy. Ile zarabia przedstawiciel fotowoltaiki? Zgodnie z portalem wynagrodzenia.pl mediana zarobów handlowców wynosi 5630 zł brutto. Nasi najlepsi handlowcy znacznie zawyżają średnią. Doświadczeni sprzedawcy zarabiają nawet 40 tysięcy złotych miesięcznie

Praca przy panelach fotowoltaicznych – instalator

Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku monterów fotowoltaiki – tu wymagane jest sprecyzowane i udokumentowane przygotowanie. Aby móc wykonywać swoją pracę, instalator powinien przejść określoną drogę – zdobyć uprawnienia elektryczne SEP (kategoria E i D) i odbyć kurs przeprowadzony przez akredytowany podmiot, po czym do roku zdać egzamin państwowy. Otrzymuje wówczas certyfikat UDT na 5 lat. Do tego istotny jest brak przeciwwskazań do pracy na wysokościach.

Na czym w praktyce polega ten fach? Praca instalatora to m.in. dokonywanie pomiarów, wyznaczanie tras kablowych, montaż modułów, konfiguracja falowników oraz kontrola poprawności działania instalacji. Ile zarabia monter fotowoltaiki? Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków instalatorów urządzeń elektrycznych to 5000 zł brutto. Serwisanci osiągają wynagrodzenie wyższe o kilkaset złotych.

Praca projektowa w fotowoltaice

Na spore zarobki mogą liczyć także projektanci instalacji. Przygotowują oni specjalistyczne projekty techniczne, dokumentacje i analizy pracy instalacji. W tym wypadku niezbędne są odpowiednie studia techniczne, a także uprawnienia budowlane do projektowania instalacji urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

FAQ

Szybka aplikacja