Przejdź do treści

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa?

W sytuacji stale rosnących cen energii coraz większa liczba osób poszukuje tańszej alternatywy. Spośród szerokiej oferty odnawialnych źródeł energii wybijają się panele fotowoltaiczne, które przynoszą wymierne korzyści nie tylko dla pojedynczych domów, ale i dla całych przedsiębiorstw. Jedną z propozycji dla firm jest farma fotowoltaiczna, która stała się zyskowną inwestycją w przyszłość. Czym jest i na jakiej zasadzie działa? Jaką powinna mieć moc? Farma fotowoltaiczna 1 mw - zysk versus koszty jej budowy, jak to oszacować? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Fotowoltaika od wielu lat prężnie się rozwija. Każdego roku coraz więcej paneli montuje się na dachach domów czy budynkach firmowych. Zauważono w tej dziedzinie nie tylko ogromny potencjał, ale i inwestycję, która zwraca się z zyskiem. W przypadku pojedynczych domostw instalacja fotowoltaiczna ma na celu produkcję prądu na własny użytek. Dla firm to coraz bardziej opłacalny biznes. Sprzedaż wytworzonej przez farmę energii do zakładów energetycznych może bowiem generować pokaźne zyski.  

Imponujących rozmiarów instalacja słoneczna skupia setki, a nawet tysiące modułów ułożonych na jednym terenie. Jej głównym celem jest wytworzenie energii po to, aby firma mogła ją następnie sprzedać. Taka instalacja jest też w stanie zasilić duży zakład produkcyjny czy gospodarstwo rolne. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku mikroinstalacji: promienie padają na panele wzbudzając ruch elektronów, czego efektem jest wytworzenie napięcia elektrycznego, które następnie, trafiając do falownika, jest konwertowane na prąd zmienny. Ten z kolei przekazywany jest do sieci energetycznej i w efekcie – do klientów końcowych. 

Budowa farmy fotowoltaicznej – czy to ma sens?

Farma fotowoltaiczna to duża inwestycja. Brana jest pod uwagę przez przedsiębiorstwa chcące czerpać z inwestycji w OZE duże zyski w przyszłości. Dzięki takim realizacjom inwestorzy przyczyniają się również do ogólnego rozwoju kraju i jego transformacji energetycznej. Rosnąca popularność odnawialnych źródeł energii oraz średnie nasłonecznienie w Polsce powodują, iż produkowanie prądu ze słońca z zyskiem jest nie tylko możliwe, ale i pewne

Trzeba wziąć jednak pod uwagę szereg czynników, które mają wpływ na to czy farma fotowoltaiczna będzie się opłacać. Koszt inwestycji uzależniony jest od ceny zakupu gruntu pod panele, rodzaju sprzętu, uzyskania przyłączenia, projektu farmy, mocy instalacji oraz wszelakich, innych dodatkowych opłat. Koszt budowy farmy fotowoltaicznej 1000kw wynosi kilka milionów złotych. Na początek może wydawać się to ogromną kwotą, jednakże biorąc pod uwagę cały proces budowy, serwisowanie oraz konserwację paneli – zyski i tak przewyższają poniesione koszty. Farma fotowoltaiczna stanie się źródłem dochodu na całe lata. 

Farma fotowoltaiczna 1mw zysk – po jakim czasie się go spodziewać?

Budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się jak wspomniano z kosztami, przy czym największe wyzwanie może stanowić kapitał początkowy. Z pomocą przychodzą jednak liczne dofinansowania, możliwe do pozyskania czy to z regionalnych programów czy ze środków unijnych. Wysokość dofinansowania może sięgać nawet 60-70% inwestycji. A co ze zwritem z inwestycji? Szacuje się, iż farma fotowoltaiczna 1mw zysk przyniesie po okołu ośmiu – dziesięciu latach. Dodatkowo, dzięki stałemu rozwoju technologii oraz spadkowi cen komponentów zwrot z inwestycji każdego roku ulega skróceniu. 

Farma fotowoltaiczna – gdzie budować?

Farma fotowoltaiczna wymaga odpowiedniego terenu. Najlepiej sprawdza się płaska działka o ekspozycji południowej o powierzchni powyżej 1 ha bez żadnej zabudowy. Przestrzeń nie powinna być porośnięta drzewami. Musi mieć za to dostęp do utwardzonej drogi a grunt powinna mieć IV bądź gorszą klasę. Należy również sprawdzić czy w bliskim sąsiedztwie znajduje się sieć niskiego bądź średniego napięcia lub stacja elektroenergetyczna, które ułatwią otrzymanie warunków przyłączenia oraz finalne zawarcie umowy.  

Szybka aplikacja