Przejdź do treści

Wady i zalety fotowoltaiki

Liczne zalety instalacji fotowoltaicznych sprawiają, że rozwiązanie to jest coraz bardziej popularne wśród konsumentów. Niemniej wciąż wiele osób niechętnie inwestuje w technologie umożliwiające korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jedną z przyczyn jest brak wiedzy na temat OZE i obawy przed wysokimi kosztami, jakie trzeba początkowo ponieść. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wady i zalety fotowoltaiki – dla rozwiania wszelkich wątpliwości, czy warto w nią inwestować.

Spis treści:

Zalety fotowoltaiki dla środowiska

Coraz częściej zaczynamy dostrzegać korzyści jakie daje instalacja fotowoltaiczna. Dowodem na to jest coraz większa liczba osób, które instalują panele na swoich dachach czy na gruncie. Jakie korzyści z fotowoltaiki cenimy najbardziej? Przede wszystkim to, że pozwalają uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej, a co za tym idzie – odciążają domowy budżet.  

Zaletą energii pochodzącej ze słońca jest to, że jest nie wyczerpalna. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, których zasoby są ograniczone. Wielu naukowców podkreśla, że obecnie każdy kraj na świecie powinien zacząć szukać dla nich alternatyw, ponieważ nasze uzależnienie i zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie. Dlatego jedynym sposobem na utrzymanie dostaw jest przejście na niewyczerpalne źródło. Dodatkowo energia słoneczna jest również zrównoważona, co oznacza, że w pełni zaspokaja obecne potrzeby mieszkańców świata bez uszczerbku dla przyszłych pokoleń.

Panele słoneczne – ekologia i oszczędność w jednym

Zarówno paliwa kopalne, jak i odnawialne źródła energii mają swoje plusy i minusy. Jednych i drugich nie jest także pozbawiona fotowoltaika – wady i zalety nie równoważą się jednak, ponieważ tych pierwszych jest zdecydowanie więcej.

Jedną z najbardziej szkodliwych konsekwencji wykorzystywania paliw kopalnych do wytworzenia energii elektrycznej jest generowanie zanieczyszczeń, które przedostają się nie tylko do powietrza, ale również gruntów czy wody. W tym przypadku zalety fotowoltaiki są bezsprzeczne. Instalacje fotowoltaiczne w żaden sposób nie przyczyniają się powstawania jakichkolwiek zanieczyszczeń. Nie emitują dwutlenku węgla ani nie wytwarzają szkodliwych substancji dla ludzi i zwierząt. Co więcej, do ich funkcjonowania nie jest wymagane doprowadzenie wody. 

Nie można również pominąć ekonomicznych korzyści z fotowoltaiki. Przede wszystkim podkreśla się niezależność od podwyżek cen prądu, które w obecnych czasach każdego miesiąca idą mocno do góry przez inflację. Fotowoltaika daje gwarancję stałej ceny na następne kilkadziesiąt lat pozwalając na realne oszczędności. Energia słoneczna jest za darmo wszędzie, na całym świecie

Jedyne koszty jakie ponosimy to te związane z zakupem oraz instalacją systemu. A te można skutecznie obniżyć, ponieważ istnieje szereg dofinansowań z programów rządowych czy europejskich, które wspierają rozwój rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii. Z kolei oszczędności na rachunkach są widoczne niemal natychmiast po instalacji paneli. Całkowity koszt inwestycji zwraca się już w przeciągu kilku lat.

Technologiczne korzyści z fotowoltaiki

Czym jeszcze przekonuje nas do siebie fotowoltaika? Zalety technologiczne mają tu niemałe znaczenie. Wytwarzanie energii z udziałem paliw kopalnych, a nawet odnawialnych źródeł energii takich jak turbiny wiatrowe, generuje hałas. Nie można tego powiedzieć o panelach słonecznych generujących energię po cichu, co stanowi idealne rozwiązanie do zastosowań miejskich. 

Instalacja fotowoltaiczne są również odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne: grad, śnieg czy wichury nie są jej straszne. Nie wymaga konserwacji i jest praktycznie bezawaryjna, co w połączeniu z wysoką estetyką wykonania przekonuje do montażu instalacji na dachach czy w przydomowych ogródkach. Ważnymi zaletami fotowoltaiki są również:

  • szybki i łatwy montaż,
  • możliwość magazynowania nadwyżki energii, aby zapobiec przerwom w dostawie prądu na przykład na skutek awarii sieci energetycznej,
  • komfortowa eksploatacja nie wymagająca konserwacji ani obsługi na co dzień,
  • wysoka żywotność paneli przez kilkadziesiąt lat.

Minusy fotowoltaiki 

Aby mieć pełen obraz, oprócz plusów warto poznać także minusy fotowoltaiki. Te skupiają się głównie na wymogach pod instalację. Miejsce pod panele nie może być w żaden sposób zacienione poprzez drzewa czy budynki, ponieważ znacząco obniża to wydajność pracy paneli. Dlatego musimy wziąć również pod uwagę czy w przyszłości w naszej najbliższej okolicy nie powstaną bloki, które mogą dawać niepożądany cień. To samo dotyczy przestrzeni pod montaż. Przeszkodą do montażu paneli na dachu mogą być okna, komin czy jego niestandardowa konstrukcja. Z kolei w przypadku gruntu – stelaż pod konstrukcję musi mieć odpowiednio dużo miejsca.

Jedną z barier, uniemożliwiającą jeszcze szersze korzystanie z instalacji fotowoltaicznych, są również koszty początkowe. Kupno urządzeń i montaż mogą być dla wielu domowych budżetów sporym obciążeniem. Istnieje jednak szereg dofinansowań na ten cel, z których można skorzystać. Minusy fotowoltaiki to także spore uzależnienie produkcji energii od nasilenia promieniowania słonecznego. Panele wytwarzają prąd tylko za dnia, z kolei w okresie jesienno-zimowym oraz w czasie pochmurnych dni obniża się ich sprawność i wydajność. Ale i tutaj jest rozwiązanie, bowiem istnieje możliwość magazynowania prądu, który wykorzystamy nocą czy podczas krótkich zimowych dni. W praktyce możemy więc cieszyć się darmową energią non stop. 

FAQ

Szybka aplikacja