Jak być produktywnym w pracy i nie tylko? Praktyczne wskazówki

Szybkie tempo, wielozadaniowość, wszechobecna elektronika, wypchany po brzegi grafik – to stałe elementy naszego codziennego życia. Mamy być wydajni, szybcy, efektywni. Szczególnie pożądaną cechą jest dziś produktywność. Tylko co ona tak naprawdę oznacza? I jak wypracować ją w codziennym życiu, by nasze działania były naprawdę owocne, a jednocześnie nie generowały ciągłego zmęczenia, frustracji i presji? Poniżej praktyczne wskazówki, jak być produktywnym w życiu zawodowym i prywatnym.
Spis treści
- Co to znaczy być produktywnym?
- Jak zwiększyć produktywność? Planuj działania i właściwie zarządzaj czasem!
- Jak być produktywnym przez cały dzień? Ustal priorytety i działaj zgodnie z nimi
- Zadbaj o siebie, by działać efektywnie
Co to znaczy być produktywnym?
Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest produktywność i jak przekłada się na życie zawodowe oraz osobiste. Zapewne większość z nas słysząc słowo „produktywny”, ma następujące skojarzenia: liczby, tempo, tabelki. Tymczasem w produktywności chodzi raczej o to, byśmy robili to, co jest naprawdę potrzebne, w odpowiedni sposób i na miarę swoich aktualnych zasobów.
Być produktywnym to znaczy działać świadomie, wybierać dobrze, osiągać pożądane efekty i jednocześnie mieć czas dla siebie oraz na to, co dla nas ważne. Słowem: odpowiednio zarządzać swoim czasem, działaniami i podejściem. Istotą nie jest więc ilość, ale przede wszystkim jakość naszych codziennych aktywności.
Czas, planowanie, priorytety i równowaga – to słowa-klucze, które pokażą nam, jak organizować swoje życie, by być produktywnym.
Jak zwiększyć produktywność? Planuj działania i właściwie zarządzaj czasem!
Nigdy nie będziemy się cieszyć produktywnością, jeśli nie zadbamy o planowanie naszych działań i odpowiednie zarządzanie sobą w czasie. Każdy z nas ma go dokładnie tyle samo. Doba ma 24 h dla prezesa i pracowników. Produktywna osoba ceni każdą minutę i stara się właściwie ją wykorzystać. Co to oznacza w praktyce?
- Staraj się prowadzić regularny tryb życia. Wstawaj i chodź spać o podobnych porach. Stały rytm dnia jest ważny – organizm działa wówczas wydajniej.
- Zastanów się, o jakiej porze dnia najlepiej Ci się pracuje, wykonuje wymagające zadania. Dla jednych będzie to poranek, dla innych wieczór. W miarę możliwości dostosuj do tego swój harmonogram działań.
- Rób konkretną listę zadań – możesz przygotowywać plan na dany tydzień i później szczegółowo na każdy dzień. Pogrupuj działania według dziedzin, np. na te związane z wyjściem z domu, maile oraz telefony, sprzątanie itp., a następnie umieść je w konkretnym planie dnia. Duże działania warto dzielić na mniejsze, szczegółowe.
- W czasie pracy pozbądź się rozpraszaczy. Wycisz telefon, sprawdzaj maile tylko co określony czas, pozamykaj zbędne karty na pulpicie. Umysł potrzebuje kilku minut, by po przejściu z jednej czynności do innej znów skupić uwagę. Jeśli co chwilę zerkasz na skrzynkę mailową i w telefon czy przeglądasz social media, czas przecieka Ci przez palce. Gdy regularnie drobne bodźce odciągają naszą uwagę od podstawowego zajęcia, mija kilka godzin, a my mamy wrażenie, że nie zrobiliśmy nic konkretnego.
Jak być produktywnym przez cały dzień? Ustal priorytety i działaj zgodnie z nimi
Produktywni ludzie starają się mądrze wybierać i właściwie ustawiać priorytety w swoich codziennych działaniach. Jak można to przekuć w praktykę?
- Planując działania podziel je na te niezbędne, ważne i te mniej istotne. Zacznij od tych pierwszych.
- Staraj się najpierw zająć najtrudniejszymi czy najmniej przyjemnymi sprawami. Mamy tendencję do tego, by robić odwrotnie – zostawiamy je na koniec. Tymczasem dopóki ich nie zrealizujemy, obciążają nasz umysł i zmniejszają produktywność.
- Bądź asertywny. Nie bierze na siebie czegoś, czego nie będziesz w stanie zrealizować lub co pochłonie Twój czas na tyle, że obniży jakość innych, ważniejszych działań.
- Prześledź swój typowy dzień, nawyki. Zastanów się, co wysysa Twoją energię lub niepotrzebnie okrada Cię z cennego czasu. Nierzadko trzeba coś uciąć, by skupić się na tym, co faktycznie ma wartość i przynosi korzyści.
Zadbaj o siebie, by działać efektywnie
Jak być produktywnym, ale nie popaść w skrajność? Prawdziwa produktywność nie istnieje bez równowagi. Jeśli chcemy działać efektywnie, musimy zadbać o swoją regenerację – fizyczną i psychiczną.
- Warto zwrócić uwagę na odpowiednią ilość i jakość snu – niedospanie oznacza złe samopoczucie fizyczne i problemy z koncentracją. Ważne są też regularna aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie.
- Zastanów się, co cię odpręża, daje zastrzyk pozytywnych emocji, przynosi radość i staraj się, by takie aktywności były na stałe wpisane w Twój grafik. Otaczaj się ludźmi, z którymi dobrze się czujesz i którzy Cię inspirują.
- Dbaj o przerwy od pracy – te „makro” (jak właściwie wykorzystane weekendy czy dłuższe urlopy) i te „mikro” (krótkie przerwy w pracy – spacer, chwila gimnastyki, itp.).
- Zatroszcz się o swój rozwój osobisty. Czytaj wartościowe książki. Trenuj umiejętności personalne. Rozwijaj kompetencje miękkie i twarde. Określ swój temperament. Nazwij wady i zalety – pracuj nad tymi pierwszymi i wykorzystuj potencjał tych drugich. Wszystko to może znacząco przełożyć się na Twoją produktywność.