EKO nawyki – to się opłaca!
Już na przełomie ostatniej dekady można zauważyć znaczny wzrost ekologicznej świadomości Polaków. Składają się na nią prozaiczne czynności dnia codziennego: segregacja odpadów, przemieszczanie się rowerem zamiast jazdy samochodem czy zakręcanie wody podczas mycia zębów. Eko nawyki to jednak coś więcej. Jak możemy pomóc naszej planecie i mieć jeszcze większy wpływ na jej przyszłość?
Znaczna część Polaków interesuje się ekologią i wdraża eko nawyki do swojego życia. Z niepokojem obserwujemy zmiany, jakie zachodzą na świecie – różnego rodzaju anomalia pogodowe, wymieranie kolejnych gatunków zwierząt. Wzrasta nasza świadomość jako konsumentów i tego, jak nasze codzienne wybory wpływają na środowisko.
Spis treści:
- EKO nawyki na co dzień
- Co nas motywuje do bycia EKO?
- Ekologiczne nawyki = oszczędzanie energii
- Ekologiczne nawyki a korzystanie z OZE
- To też jest EKO
EKO nawyki na co dzień
Porównując się do wielkich, globalnych korporacji jako jednostki czujemy się często niczym igła w stogu siana. Niemniej każdego dnia mamy ogromny wpływ na kondycję naszego środowiska. Coraz więcej osób zaczyna mieć świadomość, że każdy, nawet mały gest wykonany z myślą o trosce o planetę, ma ogromne znaczenie. Jeśli pomyśli w ten sposób 8 miliardów ludzi żyjących na świecie, możemy dokonać naprawdę wiele.
Ekologiczne nawyki możemy zacząć wdrażać od najprostszych rzeczy. Należą do nich np.:
- segregacja odpadów,
- rezygnacja z samochodu jako środka transportu i zmiana na rower bądź chodzenie pieszo,
- zakręcanie wody podczas mycia zębów,
- gaszenie światła, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu,
- racjonalne kupowanie produktów i gotowanie zgodnie z ideą zero waste,
- noszenie na zakupy własnej, szmacianej torby zamiast korzystania z jednorazowych reklamówek.
EKO nawyki to także rezygnowanie z kupowania jedzenia w plastikowych pudełkach czy wybór elektronicznych faktur zamiast papierowych.
Co nas motywuje do bycia EKO?
Z wielu przeprowadzonych badań wynika, iż główną motywacją do działań kojarzonych z ekologią wcale nie jest ekologia. W wielu sytuacjach pozytywny wpływ na środowisko był niejako efektem ubocznym. Ekologiczne nawyki Polaków są podyktowane głównie przesłankami finansowymi. Zaczęliśmy stosować żarówki LED, ponieważ oszczędzamy w ten sposób pieniądze, a nie ze względu na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Wybieramy tramwaj zamiast samochodu, ponieważ męczą nas codzienne korki. Nie marnujemy żywności, aby jednocześnie nie marnować swoich pieniędzy. Kolejnym powodem, dla którego postępujemy tak a nie inaczej są często zwyczaje jakie wynieśliśmy z domu, np. zakręcanie wody, gdy myjemy zęby czy gaszenie za sobą światła. Niestety, wiele Polaków przyznaje się również do stosowania recyklingu z przymusu, ponieważ tak nakazują regulacje prawne. Gdyby nie istniały – nie przejmowaliby się kwestią segregacji śmieci.
Ekologiczne nawyki = oszczędzanie energii
Wiele osób nie jest świadomych jak niektóre działania wpływają na nasze środowisko. Dotyczy to przede wszystkim zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej w mieszkaniach. Im więcej jej zużywamy tym bardziej pogarszamy stan środowiska, ponieważ prąd w Polsce produkuje się głównie w elektrowniach węglowych, które emitują znaczne ilości zanieczyszczeń. Za kolejny przykład można wziąć żarówki. Kupując energooszczędne żarówki ledowe mamy możliwość zużycia nawet do 75% mniej energii, obniżając przy tym ogólne koszty za prąd, o czym nie wie w szczególności wielu starszych ludzi.
Zwiększa się jednak każdego roku świadomość w obszarze odłączania z gniazdek nieużywanych ładowarek. Wynika to zarówno z pobudek ekonomicznych, jak i ekologicznych. Odłączamy urządzenia z prądu na noc albo gdy wyjeżdżamy z domu na dłuższy czas. Częściej kupujemy urządzenia elektroniczne o najwyższej klasie energetycznej, które oszczędzają energię. Polacy są świadomi, iż przestarzałe sprzęty „pożerają” prąd, zwiększając wysokość kwot na rachunkach.
Ekologiczne nawyki a korzystanie z OZE
Coraz więcej Polaków przekonuje się do rozwiązań bazujących na odnawialnych źródłach energii. Decydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznych widząc w tym nie tylko gwarancję niezależności od zakładów energetycznych jako zaletę. Istotną kwestią jest również stały dostęp do czystej, zielonej i naturalnej energii, która minimalizuje zmiany klimatyczne, polepszając przy tym nasze warunki życia.
Ekologiczne nawyki są łatwiejsze do egzekwowania dzięki nowoczesnym technologiom, które stosujemy w domach. Przykładem jest pompa ciepła, będąca alternatywą dla tradycyjnych systemów ogrzewania budynków, w szczególności tych wykorzystujących paliwa kopalne. Nie emituje dwutlenku węgla, nie wytwarza dymu ani popiołu. Co więcej, działa energooszczędnie. W połączeniu z fotowoltaiką tworzy całościowy i ekologiczny system przyjazny dla naszego portfela i środowiska. Każdego roku wrasta także ilość osób zbierających deszczówkę, którą później wykorzystują do podlewania roślin czy mycia samochodu.
To też jest EKO
Coraz więcej ludzi nadaje używanym przedmiotom drugie życie. Przekazują je na rzecz organizacji charytatywnych czy sprzedają w Internecie. Zamiast kupować nowe ubrania, wybierają używane. Produkty spożywcze kupują świadomie, wybierając te lokalne, sezonowe, w opakowaniach nadających się do ponownego przetworzenia. EKO nawyki Polaków wiążą się również z wodą. Piją ją prosto z kranu bądź używają dzbanków z filtrem, ograniczając produkcję wody w plastiku. Warto również zacząć stosować naturalne kosmetyki i detergenty czy ograniczyć spożycie mięsa. W kwestii oszczędzania energii w domach warto zadbać o ocieplenie budynku czy wymianę okien, co chroni przed stratami ciepła.