Chcesz wiedzieć czy panele fotowoltaiczne działają w nocy? Interesuje Cię, czy falownik wyłącza się po zmroku?

Czy panele fotowoltaiczne działają w nocy ? Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z rosnących cen energii elektrycznej, a także ze zwiększającej się świadomości Polaków w zakresie konieczności troski o środowisko naturalne. Ci, którzy dopiero rozważają montaż fotowoltaiki, nierzadko zastanawiają się nad tym, czy panele działają nie tylko w dzień, ale również […]
- Czy panele fotowoltaiczne działają w nocy ?
- Czy falownik działa w nocy ? Jak wpływa to na ich wydajność?
- Czy panele fotowoltaiczne mogą działać w nocy ?
- Dlaczego panele nie generują prądu w nocy?
- Alternatywne rozwiązania dla produkcji energii w nocy.
- Jak zapewnić sobie stały dostęp do prądu?
Czy panele fotowoltaiczne działają w nocy ?
Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z rosnących cen energii elektrycznej, a także ze zwiększającej się świadomości Polaków w zakresie konieczności troski o środowisko naturalne. Ci, którzy dopiero rozważają montaż fotowoltaiki, nierzadko zastanawiają się nad tym, czy panele działają nie tylko w dzień, ale również w nocy. Jest to jedno z częściej pojawiających się pytań.
Czy falownik działa w nocy ? Jak wpływa to na ich wydajność?
Montowane dzisiaj panele fotowoltaiczne nie działają po zmroku. Aby produkowały prąd, potrzebna jest bowiem energia słoneczna. To oznacza, że falownik również wyłącza się w nocy. Dlaczego? Nie zużywa wówczas energii, która w przypadku niedziałającej instalacji musiałaby być pobierana z sieci. Generowałoby to niepotrzebne koszty, których przecież chcemy uniknąć, decydując się na fotowoltaikę. Kiedy jednak słońce wschodzi, dochodzi do wzrostu napięcia, co automatycznie uruchamia falownik, który zaczyna normalną pracę.
Czy panele fotowoltaiczne mogą działać w nocy ?
Fotowoltaika ma dość prostą zasadę działania. Promienie słoneczne padają na specjalne panele, które wykorzystują emitowaną przez nie energię. Za pomocą falownika prąd stały zostaje przekształcony na prąd zmienny. To oznacza, że jest on przystosowany do wykorzystania w ogólnej sieci. Mówiąc bardziej praktycznym językiem, możesz cieszyć się działającą lodówką, telewizorem czy pralką. Wiele osób pyta jednak, co w takim razie dzieje się z instalacją fotowoltaiczną nocą, kiedy słońce po prostu nie świeci.
Wówczas panele nie działają. To oznacza, że nie są w stanie produkować energii. Bez promieni słonecznych nie wytworzą nawet niewielkiej ilości prądu. Pamiętaj jednak, że nie jest to duży problem niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na instalację typu off-grid czy on-grid. W pierwszym przypadku możesz postawić na magazyn energii, w drugim zaś potrzebna Ci energia zostanie Ci zwrócona przez elektrownię.
Dlaczego panele nie generują prądu w nocy?
Montowane obecnie na naszych domach panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw słonecznych. To właśnie one pochłaniają promienie słońca, które następnie przekształcane są w energię elektryczną. Nocą ich po prostu nie ma. To dlatego instalacja fotowoltaiczna nie może generować prądu po zmroku.
Alternatywne rozwiązania dla produkcji energii w nocy.
Instalacja fotowoltaiczna ma sens tylko wtedy, kiedy może służyć przez wszystkie dni w roku bez względu na to, jaką mamy porę dnia. Dlatego wykorzystywane elementy muszą charakteryzować się najwyższą jakością i niezawodnością. Oczywiście na ten moment nie umiemy oszukać praw fizyki i sprawić, że panele zaczną pracować również w nocy. Możemy jednak zadbać o to, aby były one na tyle wydajne, by wyprodukowana w ciągu dnia ilość prądu była wystarczająca.
Alternatywą dla produkcji energii w nocy jest korzystanie ze wspomnianych już magazynów energii bądź odsyłanie nadwyżek do elektrowni, a następnie korzystanie z nich.
Jak zapewnić sobie stały dostęp do prądu?
Pamiętaj, że wytworzona przez panele energia elektryczna, która nie zostanie przez Ciebie natychmiast zużyta, nie marnuje się. Tak jak wspomnieliśmy, może trafić do magazynu energii, z którego będzie mogła być wykorzystana w dowolnym momencie. Może również być odesłana do operatora, który bezpłatnie odda Ci jej osiemdziesiąt procent, kiedy będzie taka potrzeba. Takie rozwiązania sprawiają, że właściciele instalacji fotowoltaicznych nigdy nie zostaną bez prądu bez względu na to, czy mamy pogodny lub pochmurny dzień bądź noc.